Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
152
1189283

Robert Mapplethorpe

(USA, 1946-1989)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 900 - 4 870 EUR
4 530 - 5 660 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Robert Mapplethorpe
(USA, 1946-1989)

"Vase of crocuses from the Flowers series", 1983

Signerad Robert Mapplethorpe och numrerad 38/40. Fotogravyr, bildyta 55 x 45 cm. Bladstorlek 80 x 63 cm.

Proveniens

Galleri Skarstedt, Stockholm.

Konstnär

Robert Mapplethorpe föddes 1946 i New York och dog 1989 i Boston. Han är framför allt känd för sina svartvita, noggrant komponerade studiobilder, ofta med homoerotiska motiv eller blommor. Mapplethorpes formspråk är klassiskt och tidlöst men innehållet anses fortfarande provokativt. I sina motiv skildrar han ofta en del av New Yorks gayvärld under 1980-talet och i början av 90-talet. Han var samtida med Andy Warhol och Nan Goldin som också gjorde konst av det utlevande livet. Idag har hans bilder nästan nått ikonstatus och ses i alla möjliga sammanhang.