275
1167825

Lena Svedberg

(Sverige, 1946-1972)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Lena Svedberg
(Sverige, 1946-1972)

Lena Svedberg, Blandteknik och collage signerad

"...efter ukas med Palme". Signerad Lena Svedberg. Blandteknik och collage 40 x 53 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Karlsson, Stockholm.

Göteborgs Konstmuseum, "Hjärtat sitter till vänster", 7 mars - 1 juni 1998.
Sommarutställning Bukowski Auktioner AB, "Erase and Rewind", 2005.

En ukas är en förordning eller ett påbud. Ordet kommer av ryskans ukaz. Svedberg riktade i sina målningar kritik mot det moderna samhällets politiska och ekonomiska människosyn. Svedberg medverkade tillsammans med bl. a. Carl Johan De Geer, Lars Hillersberg och Ulf Rahmberg i den politiskt provokativa tidskriften PUSS, Sveriges första undergroundtidning.

Konstnär

Svedberg, Lena (1946-1972) Svensk målare, tecknare. Utbildad vid Kungliga Konstakademin. Lena Svedberg tillhörde redaktionen för den politiska protesttidningen Puss från 1968. Tidningen gick till attack mot allt och alla, slog så vilt omkring sig att både höger och vänsterflygeln blev retade. I skickligt tecknade provokationer uttryckte Lena Svedberg sin avsky för omvärlden Hon skonade inte någon. De som blev offer för hennes porträtt framställdes med groteskt uppblåsta men sönderfallande kroppar. Främst konsumtionssamhället drabbades a hennes intensiva kritik.