276
1178012

Ulla Wiggen

(Sverige, Född 1942)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Ulla Wiggen
(Sverige, Född 1942)

"The Face of Mind"

Signerad Ulla Wiggen och daterad 2016. Akryl på duk 64,5 x 92,5 cm

Proveniens

Niklas Belenius Gallery, Stockholm.

Ett verk av Ulla Wiggen pryder omslaget till det internationella konstmagasinet Artforums novemberutgåva. Magasinet fördjupar sig i Wiggens konstnärskap i en stor artikel av Ina Blom.

En person i Stockholm 2019 är nästan ständigt uppkopplad. Genom datorer och telefoner är vi omgivna av kretskort och elektronik och vi är ibland helt utlämnade till deras makt. En konstnär som redan på 1960-talet började blottlägga tekniken som fanns runt om oss och hur den påverkar våra liv var Ulla Wiggen. För den moderna konsten kan inte maskiner och apparater underskattas då det tillför ytterligare en (immateriell) dimension till skapandet. Det autonoma inom teknik blev en kraft att skapa med och omkring för flera konstnärer redan inom de tidiga ismerna på 1900-talet. Ulla Wiggens konstnärskap väver samman flera av de viktigaste trådarna, personerna och platserna för den moderna konsten under 60-talet: från Stockholm och kretsen omkring Fylkingen och ”Rörelse i konsten” till Billy Klüvers och Öyvind Fahlströms multimedia performance på MoMa i New York. Under perioden 1963-1969 utförde Wiggen omkring 30 målningar, hennes säregna obduktion av tekniken skapar ett spännande möte mellan något igenkännbart (stilleben/måleri på duk/porträtt) och något nytt.

Ulla Wiggen är bland annat representerad i samlingarna på Moderna Museet i Stockholm.