308
1172741

Dan Wolgers

(Sverige, Född 1955)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Dan Wolgers
(Sverige, Född 1955)

"Nymålat 1916 - Francis Picabia"

Signerad DW och daterad -99. Vitlackerad MDF 102 x 83 cm.

Galleri Riis, Olso, "Everything but the painting - Conditions of art and love", 4 - 28 mars 1999.
Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Grand Anti", 2000.

Galleri Lars Bohman/Galleri Riis, "Dan Wolgers - Skulpturer 1999", 2000, avbildad sid 10.
"Dan Wolgers Verksamhet 1997-2001", 2001, avbildad.

Dan Wolgers är en unik i svenskt konstliv. Knappt någon har väckt lika stor uppmärksamhet som han har gjort, genom installationer, ready mades i dadaistisk anda, skulpturer, målningar och fotografier. “Här slutar allmän väg” är än idag det dyraste svenska fotokonstverket på auktion någonsin.

Efter flera hyllade utställningar på 1990-talet, ställde Dan Wolgers 1999 ut ett av sina mest intressanta och ambitiösa projekt hittills: "Nymålat". Han mätte och vägde kända målningar på bland annat Moderna Museet och Nationalmuseum, sedan skapade han lika stora monokroma målningar. Därefter tog han ur ett antal hål i dem, i varierande storlek, tills vikten var exakt samma som originalverket. Inte bara var det en intelligent konceptuellt idé, utan verken hör till de vackraste och mest intressanta han skapat. "Nymålat 1916 - Francis Picabia” som säljs nu, är en av de större i serien.

Dan Wolgers studerade på Konstakademien i Stockholm 1980-1985 och utnämndes till professor 1995. Han satt också i Moderna Museets styrelse och mottog 1999, samma år som detta verk utfördes, Moderna Museets Vänners Skulpturpris. Han representerade Sverige på Venedigbiennalen 1990, på Sydneybiennalen 1992 och på Five Swedes in the Zonnehof, i Amsterdam 1995. Han är representerad på bland annat Museum of Modern Art i New York, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, E Roos Nordiska samling och Statens Konstråd samt med ett stort antal offentliga utsmyckningar och skulpturer i Sverige.

Konstnär

Wolgers, Dan f. 1955 i Stockholm. Svensk skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1980-1985. Professor där 1995-98. Dan Wolgers är full av hugskott och humor, är en lekfull dadaist, prövar och ifrågasätter det mesta och naturligtvis provocerar och chockerar han åskådaren. Han fick uppdraget att designa omslaget till Stockholms telefonkatalog, men i stället för att göra en bild satte han dit telefonnumret till sin ateljé. Katalogen finns i dag på Museum of Modern Art i New York. När han skulle medverka i en samlingsutställning på Liljevalchs konsthall bad han få låna två bänkar, som han omedelbart sålde på auktion. Han anmäldes för förskingring och blev villkorligt dömd till dagsböter. Domen kom på posten i ett slutet kuvert vilket han signerade och sålde för 20 000 kr. Wolgers ställer det mesta på sin spets t.o.m skylten ”Här slutar allmän väg”. ”Jag försöker visualisera och manifestera olika aspekter på livet i min konst” säger han själv. ”På det privata planet använder jag mitt arbete till att försöka begripa någonting av vad jag och andra har här på jorden att göra.”

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

213. David Hockney, "Joe MacDonald in His Apartment, New York, Dec 1982".
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
Aktuellt bud:
180 000 SEK