Kan inte nå servern
310
1188335

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Karin Aringer
Stockholm
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Endless limit"

Upplaga 6. Utförd 2003. Video, Dvd, 4:19 min.
Digital version av verket samt projektor och akrylglasskiva för projicering medföljer.

Utställningar

Sara Meltzer Gallery, New York, november 2003 - 10 januari 2004, ett annat exemplar visades.
Göteborgs Konsthall, "Out of Sight", 5 juni 2004 - 5 september 2004, ett annat exemplar visades.

Litteratur

Maria Friberg, "Maria Friberg", 2005, avbildad.
Maria Friberg, Maura Reilly m.fl, "Maria Friberg", 2008, avbildad.

Övrig information

I samband med att videoverket "Endless limit" visades på Sara Meltzer Gallery i New York vintern 2003/2004 skrev Maria Carling följande recension i Svenska Dagbladet november 2003:
"New York Fötterna rör sig taktfast över den halvgenomskinliga ytan. Flamencodansarens skor lämnar spår i det mjölkvita och skapar ett mönster som blir en del av verket - en allusion till actionpainting.
”Endless limit” heter den svenska konstnären Maria Fribergs nya video som premiärvisades på Sara Meltzer Gallery i New York förra lördagen. I en ändlös loop dansar mannen vidare på sin begränsade yta. Han är filmad underifrån, men hans fötter rör sig framför oss eftersom videon är projicerad på en (mjölkvit) plastskärm som hänger i sköra trådar i taket. Det är ett vackert verk.
Liksom i tidigare arbeten undersöker Maria Friberg mannen och hans roller i dagens samhälle. Här får dansen symbolisera de strikt koreograferade möjligheter han har. För att vara en lyckad man måste man hålla takten, inte gå över gränserna och hålla sig inom ramarna för vad en man förväntas göra. Som att tjäna pengar, äga åtminstone en kostym, aldrig förlora kontrollen. Visst är det så att män och kvinnor har en betydligt större
frihet i dag att bestämma vad som är manligt och kvinnligt, vad man/män får göra och inte. De sociala konventionerna har dock inte påverkats särskilt mycket av queerdebatten ännu.
Maria Friberg har i flera tidigare verk närstuderat Mannen, till exempel i verket Atlanter som hon gjorde som offentlig utsmyckning för ett hus i Helsingborgs hamn. Där är det inte en antik atlant utan en nutida businesskille som håller upp huset - och därmed ordningen. I videon ”Somewhere else” testar de Stureplansviktiga männen gränserna när de rör varandra alltför intimt under konferensbordet. I ”Blown out” kämpar mannen, utan kostym den här gången, mot de skummande vågorna. Till synes utan kontroll, men han visar inga tecken på att vara särskild berörd av det. En riktig man håller masken i sin kamp."

"Endless limit har även visats på bland annat Göteborgs Konsthall i utställningen "Out of Sight"
5 juni 2004 - 5 september 2004. Ett annat exemplar finns i samlingarna på Denver Art Museum, USA.

Konstnär

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.

Läs mer
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

13. Alessio Tasca, skulptur, keramik, Italien, 1960-tal.
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
6 500
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
6 500 SEK