327A
1177480

Viktor Rosdahl

(Sverige, Född 1980)
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 570 - 8 760 EUR
6 840 - 9 120 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Viktor Rosdahl
(Sverige, Född 1980)

"Lost City Tomb"

Signerad Viktor Rosdahl och daterad 2013. Duk 181 x 200 cm.

Proveniens

Christian Larsen Gallery, Stockholm.

Viktor Rosdahl är född 1980 i Helsingborg och har utbildat sig på Malmö Konsthögskola. På Modernautställningen 2010 deltog Rosdahl med två verk. Moderna Museet beskrev hans konstnärskap på följande vis:
"Viktor Rosdahls farfar var dräng, hans far var svetsare och hans egen konst inrymmer arbetarklassens existentiella historia. Han låter sig inspireras av politiska 60-talslitografier, historiskt måleri och massmediala bilder. Hans konst väcker moraliska frågeställningar kring arbete, makt och politik och hur enskilda människors livsvägar formas av dessa faktorer.
I ett nytt verk bearbetar han plexiglas. Under arbetsprocessen har den skulpturala målningen stått mitt på ateljégolvet och Rosdahl har attackerat målningen från alla håll. Verket bär starka spår av hans fysiska arbetsmetoder. I sitt måleriarbete är han alltid fokuserad och den koncentrationen ställer han mot den alienation som mekaniskt arbete innebär. En del av konstnärskapets slagkraft ligger i det spänningsfält som uppstår mellan hans tidskrävande måleri och det brutala och oförutsägbara när han till exempel häller färg på en målning som han arbetat med under ett års tid. Slumpens destruktiva påverkan i det mödosamt bearbetade står i opposition till det mekaniskt framställda."