39
1186568

Robert Indiana

(USA, 1928-2018)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 150 - 3 600 EUR
3 300 - 3 770 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Robert Indiana
(USA, 1928-2018)

MATTA, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 302 x 305 cm, Robert Indiana.

Klippt reliefdekor och signatur. Baksidan med signerad etikett: Numrerad 112/125. "Hand made in Israel. Materials: Skein dyed, hand carved and hand tufted, Archival New Zealand wool on stretched canvas with natural latex backing".
Robert Indiana komponerade mönstret LOVE på 1960-talet.

Obetydligt damm och skador.