Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
77
1182180

Jonatan Nilsson

(Sverige, Född 1991)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jonatan Nilsson
(Sverige, Född 1991)

"Mirror lamp", vägglampa, unik, Studio Jonatan Nilsson, 2017.

Laserskuren akryl, detaljer i jesmonite som dekor av bultar, en ljuskälla, signerad Jonatan Nilsson samt monogram, höjd 62 cm.

Smärre slitage.

Jonatan Nilsson

BFA, Beckmans College of Design, Sweden, 2017.
KV Art School, Gothenburg, Sweden, 2013.

Utmärkelser
Elle decoration, Årets stjärnskott, 2019
Rum hemma, Årets hemmapryl, 2019

Jonatan Nilsson (f. 1991) är en produkt-och möbeldesigner utbildad på Beckmans Designhögskola. 2019 blev han tilldelad utmärkelsen ”Årets stjärnskott” av Elle Decoration, och fick förra året ett arbetsstipendium ifrån Konstnärsnämnden. Jonatan bor och verkar i Stockholm.

Tillverkningsprocesser, med fokus på innovation och med en experimentell ingång, är en central del av hans designpraktik. Hans ambition är att skapa intressanta och uttrycksfulla objekt som på något vis ifrågasätter normer kring hur saker ska se ut eller fungera.”