"TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 19/22 för Blå Station 2008.
Stomme i förgyllt trä med snidad dekor av hjärta, märkt med etikett Design Fredrik Mattson Blå Station 2008 samt förgylld och signerad av Pontus Tunander nr 19 2008, höjd 75 cm.
Smärre slitage.
Stolen formgavs och presenterades på Stockholm Furniture fair 2007. Stolen gjordes i en upplaga om 22 limiterade, förgyllda exemplar i 24 karats guld.