Contemporary Art & Design 619

Välkommen till Contemporary Art & Design

Bukowskis presenterar Contemporary Art & Design en auktion på hög internationell nivå med ett flertal konst-och designobjekt med ursprung i 1980-talet. Konst och designföremål från 1980-talet har de senaste åren ökat i värde och är mer eftertraktade än någonsin. Auktionen visar verk av kända konstnärer som Andy Warhol, John Chamberlain, Jean-Michel Basquiat och David Hockney tillsammans med svenska förgrundsgestalter inom konst och design som Ola Billgren och Jonas Bohlin.
Det amerikanska 1980-talet återspeglas bland annat i de blanka ytorna på John Chamberlains metallskulptur ”Le First” från 1987. Den är ett utmärkt exempel på Chamberlains förhållningssätt till materialet och skapandet, där intuition och spontanitet var ledord. Ytterligare ett verk från den perioden är Jim Dines stora blandteknik med motiv av dubbla hjärtan daterad 1981.

”John Chamberlain räknas idag som en av efterkrigstidens viktigaste konstnärer. Han revolutionerade skulptur som genre och hans betydelse för yngre generationens konstnärer kan knappast överskattas. Chamberlains metallskulpturer är intuitiva och expressionistiska objekt som trots sin tyngd besitter rörelse och ett stort mått av elegans”, säger Karin Aringer, Specialist fotografi & samtida konst.

Auktionen visar intressant grafik med flera verk av de mest eftertraktade konstnärerna. Andy Warhol är representerad med flera ikoniska motiv. I auktionen ingår även tre motiv av Jean-Michel Basquiat, som var en av 1980-talets mest tongivande konstnärer och en av de som förde samman graffiti och fine art. Ytterligare en konstnärsikon som presenteras i Contemporary Art & Design är David Hockney, med totalt tio olika verk som visar hans bredd.

”Det spännande med Hockneys grafik är hur han på ett elegant och till synes obehindrat sätt har använt sig av traditionella tekniker i kombination med, för honom, typiska motiv ur 1970- och 80-talets vardagsliv. Hans popularitet har ökat sedan hans stora retrospektiva utställning visades på Tate Britain i London för två år sedan”, säger Cecilia Berggren, Specialist grafik.

Höstens auktion inkluderar också flera fina målningar av den svenske giganten Ola Billgren. Verken ger oss möjlighet att följa det gradvisa införandet av den röda färgen som mot slutet blev hans signaturfärg.
Designavdelningen innehåller flera ikoniska objekt från 1980-talet och visar ett urval av de senaste årens mest eftertraktade objekt. För designvärlden innebar 1980-talet stora framsteg och förändringar där Memphisgruppen i Milano och Jonas Bohlin i Stockholm visade exempel på hur nya formnormer och idéer etablerades. I auktionen representeras de av Sottsass ovanliga takarmatur "Quisiana" och Bohlins välkända betongstol ”Concrete”. Under slutet av 1980-talet bidrog enkelhetens formförespråkare, Jasper Morrison med en motreaktion, symbolisk för hur minimalismens 1990-talsestetik utvecklades. Denna nya estetik är tydlig i matgruppen ”Ply Chair/open back” formgivna av Morrisson för Vitra, vilka även de ingår i auktionen.

När är det visning och auktion?

Visning: 7–11 november på Berzelii Park i Stockholm
Öppet: mån–fre kl 11–18, lör–sön kl 11–17
Auktion: 12 november på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Till katalogen > Tilläggslista > Blädderbar pdf >
Samtidigt pågår visningen av Important Timepieces. Läs mer om auktionen här >

12 november från Kl 11.00 nummer
Design 1–86
12 november från Kl 13.00 nummer
Fotografi 87–176
Samtida konst 177–330
Grafik 331–380

Att lägga bud

Bjud med spade direkt i auktionssalen, bjud via telefon, lämna ett inropsuppdrag eller bjud live online. Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Bjud Online
Delta i realtid under auktionen via din dator. För att bjuda online för mer än 3 miljoner SEK måste du vara godkänd via bankreferens. Mejla info@bukowskis.com för att bli godkänd för dessa budnivåer online.
Om du är onlinekund så behöver du bli godkänd som kund för slagauktion för att kunna bjuda på auktionen. Detta gäller såväl i salen som online, via telefon eller inropsuppdrag.

För godkännande kontakta oss på: validation@bukowskis.com

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Telefonbud
Budgivning sker via telefonsamtal direkt med våra specialister som bjuder för din räkning.
För att bli kontaktad via telefon måste ansökan göras dagen före aktuell auktion, innan klockan 20.00. Ny kund registrera dig, och skicka sedan ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, kundnummer och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Befintlig kund: Skicka ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, adress och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

I auktionssalen
Registrera dig för en budspade på Arsenalsgatan 2 från kl 09.00 auktionsdagen.

Inropsuppdrag

Om du inte kan närvara personligen så kan vi bjuda för din räkning. Kundservice, som handhar inropsuppdragen, behandlar dessa konfidentiellt och strävar efter att ropa in föremålet till lägsta möjliga pris.
 Blankett för inropsuppdrag skickas till info@bukowskis.com.

Betalning och avhämtning

Betalning
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 300,000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.

Avhämtning
Under auktionen den 12 november samt den 13 november har du möjlighet att hämta ut betalda och osålda föremål i Bukowskis lokaler på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Öppettider: mån–fre kl 9–17.

Från och med 15 november (Obs! 14 november ingen utlämning) finns samtliga föremål att avhämta hos Bukowskis, Västberga Allé 3 i Hägersten. Öppettider: Måndag 10–17, tisdag 10–19, onsdag – fredag 10–17, lördag 11–15, sön stängt.

Fr.o.m. 25 november debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Innan utlämning av föremål kan ske ska full betalning ha kommit Bukowskis tillhanda.

Transport
Vi erbjuder också hemtransport. Kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi till med en lösning.