209
1182584

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 303 x 210,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre skador. Fransarna och den orientaliska flätan möjligen senare, några fransar med lite slitage.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.