210
1167800

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Klubbat pris
48 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Falurutan, blå", rölakan, ca 233,5 x 168,5 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något slitage och smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, tre skadade hörn, fransarna med slitage, många fransar saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.