229
1179299

Auguste Ledru

(Frankrike, 1860-1902)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
876 - 1 050 EUR
912 - 1 090 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Auguste Ledru
(Frankrike, 1860-1902)

vas, "Rèverie", Susse Frères, Paris ca 1900.

Förgylld brons, reliefdekor av fiskar, hänkel i form av naken kvinnofigur, lös insats av förgylld metall. Signerad Ledru och med gjutarstämpel SUSSE FRÈRES EDITEURS PARIS, M. Höjd 19 cm, längd 15 cm, diameter 12 cm.

Smärre slitage.

Pierre Kjellberg, "Les Bronzes du XIXe siècle", Les Editions de l'Amateur 1989, jfr Susse Frères priskurant från 1900-talets början, "Ledru, 797, Vase, Rèverie, hauteur 19, longeur 15, profondeur 12", möjligen denna modell, omnämnd sid 676.