230
1179662

Skandinavisk formgivare, möjligen, plianger, ett par, 1920-30-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Stomme av järnsmide med fleuroner, krönande mässingsknoppar, sits av rödmönstrad textil. 68 x 48 cm, höjd 73 cm, sitthöjd ca 47 cm.

Slitage, en fleuron avvikande.

China-teatern vid Berzelii park i Stockholm, ritad av Albin Stark från 1928. Den kinesiserande, ursprungliga inredningen skall ha innehållit ett antal taburetter, eller plianger liknande dessa.