41
1181356
Wilhelm Kåge
(1889-1960)
Wilhelm kåge, urna, farsta, gustavsbergs studio 1960.

urna, Farsta, Gustavsbergs studio 1960.

Stengods, randdekor i relief, turkos glasyr, signerad i 10 KÅGE samt studiostämpel FARSTA. Höjd 22 cm, diameter 18 cm

Litet nagg vid fotkanten.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

2 796 - 3 728 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77