570
1192054

Sérgio de Camargo

(Brasilien, 1930-1990)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 300 - 55 600 USD
Klubbat pris
1 500 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Sérgio de Camargo
(Brasilien, 1930-1990)

Utan titel.

Undertill på sockeln signerad med ristad signatur Camargo och daterad Paris 1964. Bemålad trärelief, längd 19, bredd 14, höjd 7 cm. Monterad på träsockel, längd 27, bredd 21,5, höjd 7 cm. Verket kommer att presenteras för Raquel Arnaud efter auktionen och säljs med villkoret att ett certifikat medföljer.

Tilläggslista

Verket kommer att presenteras för Raquel Arnaud efter auktionen och säljs med villkoret att ett certifikat medföljer.

Proveniens

Direktör Harald Bastiansen, Oslo
(Styrelseordförande Norska Handelsbanken), troligen förvärvad på Galerie Denise René, Paris.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Sérgio de Camargo föddes i Rio de Janeiro och studerade vid Academia Altamira i Buenos Airus för Emilo Petturuti och Lucio Fontana. Vidare studerade han filosofi vid Sorbonne i Paris och kom där i kontakt med Brancusi, Laurens, Arp och Vantongerloo.

I Sérgio de Camargo tidiga skulpturer ser man tydliga spår från både Picasso och Laurens. Han återvände till Brasilien 1950 och kom då i kontakt med den brasilianska konstruktivismen. Ett par år senare var han dock tillbaka i Paris igen, för att sedan resa vidare till Kina. Mellan 1961 och 1974 var de Camargo bosatt i Paris där han 1963 blev medlem i Groupe de Recherche d'Art Visuel (GRAV). Under denna period arbetade han med monokroma vita träeliefer med parallella cylindriska former, där ljus möter skugga, ordning möter kaos och massa möter rymd.

1963 belönades de Camargo med det Internationella skulpturpriset vid Paris Biennalen. Under slutet av 1960-talet ställde de Camargo ut på många internationella utställningar och erhöll guldmedalj 1965 på Sao Paolo Biennalen, 1966 på Venedig Biennalen och 1968 på Documenta i Kassel.