585
1173287

André Lhote

(Frankrike, 1885-1962)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 880 - 2 350 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962
André Lhote
(Frankrike, 1885-1962)

"Portrait de Marguerite"

Signerad A. Lhote. Utfört circa 1918-20. Duk 42 x 35 cm. Porträtt förställande konstnärens första hustru Marguerite Hayet. Vi tackar Madame Dominique Bermann Martin för verifiering och information kring detta verk. Porträttet kommer att registreras i Archives André Lhote.

Tilläggslista

Privatsamling, Stockholm - London.

Proveniens

Konstnär

André Lhote föddes i Bordeaux, Frankrike, 1885. Vid 12 års ålder började han att gå som lärling hos den lokala möbelsnickaren och lärde sig träsnideri och skulptering i trä. Senare studerade han vid École des Beaux-Arts i Bordeaux och målade flitigt även på sin fritid. Efter ett besök i världsmetropolen Paris 1907 där Paul Cezannes målningar på Salon d’Automne inspirerade den unge konstnären flyttade han dit. Staden var överfylld av konstnärer från världens alla hörn och var en inspirerande plats för en konstnär att bo. Lhote gick med i den inflytelserika konstnärssammanslutningen Section d’Or där konstnärer som Marcel Duchamp, Jean Metzinger Fernand Legér med flera ingick. År 1910 hade Lhote sin första enmansutställning på Galerie Druet och 1912 fick han ställa ut på Section d’Ors salong med stor framgång.
Till skillnad från samtida kubister som Picasso och Braque som arbetade med en mer fullbordad kubism med helt uppbrutna former behöll Lhote föreställande och klassicistiska element i sina målningar och formade sin egen typ av kubism.
Lhote undervisade på flera olika konsthögskolor i Paris innan han 1922 grundlade sin egen framstående Acedemie André Lhote i Montparnasse. Målarskolan har påverkat flera generationer konstnärer som reste till Paris under tidigt 1900-tal. Konstnärer som Georg Pauli, Prins Eugen, Olle Bærtling, Greta Knutson-Tzara, Philip von Schantz och Tora Vega Holmström är bara några av de svenska konstnärer som gått i hans skola.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?