Kan inte nå servern
592
1189035

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris
Återrop
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Forma le sombrero tachada con equis" (Överkorsad hatt)

Utförd 1966. Olja och blyerts på papper 50 x 65 cm.

Proveniens

Galerie Burén, Stockholm, "Antonio Tàpies", 24 oktober, 1966, kat. nr. 19.
Svensk privatsamling.
Galleri Ferm, Göteborg.
Svensk privatsamling.

Utställningar

Galerie Burén, Stockholm, "Antonio Tàpies", 24 oktober, 1964, kat. nr. 19.
Antonio Tàpies, Lunds Konsthall, Lund, 1993 och Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, 1994.

Litteratur

Katalog Galerie Burén, Stockholm, 24 oktober, 1964. Antonio Tàpies, avbildad som kat nr. 19
Ralph Herrmanns, Tàpies, Prins Eugens Waldemarsudde katalog nr 26:94, 1993, avbildad i färg s. 21 och i s/v s.105.
Anna Agustí, Tàpies: The Complete Works: Vol. 2, 1961-1968, Barcelona 1990, no. 1597.

Övrig information

Under Francos fascistiska styre bildade många katalanska intellektuella slutna grupper och kretsar som möttes under stort hemlighetsmakeri. Under 60-talet ingick Tapies en grupp där Joan Mirós vän Joan Prats var centralfigur. Ralph Herrmanns skriver: (utställningskatalogen till ”Tàpies”, Prins Eugens Waldemarsudde,1993, sid 20):

”Prats var konstnär till hjärta och sinne, hattmakare var hans yrke. När en klockas pinglande varnade att någon kommit in i den eleganta butiken på Rambla Catalunya, skyndade Prats från kontoret bort till dörren mot affären, och granskade intränglingen genom ett titthål.
Hattmakeriet var viseringsställe för alla som önskade träffa Miró. Det var också lånebibliotek för konstböcker och diktsamlingar. Här fanns böcker som då inte gick att uppbringa i Spanien, som Prats köpte på sina resor med Miró till Paris, London och New York, och böcker som Alexander Calder – en annan av hattmakarens vänner – skickade honom.”

Tapies ingick i de kretsar som försökte sprida den avantgardistiska kulturen till de breda massorna, vilket inte var så lätt i ett land utan nyskapande kulturyttringar efter 1935.

”Jag målar som jag målar först och främst därför att jag är katalan. Men liksom många andra är jag påverkad av hela Spaniens drama. Mot min vilja dyker det upp i mina bilder”. (ibid sid 23)

Konstnär

Antoni Tapies, var en katalansk målare, grafiker och skulptör. 1948 bildade Tapies tillsammans med andra katalanska konstnärer gruppen ”Dau
al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.

Läs mer