639
1189707

"La Mysticité Charnelle de René Crevel"

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Portfölj med 14 etsningar, akvatintetsningar och litografi av: Francis Bacon, Camille Bryen, Jorge Camacho, Robert Couturier, Sonia Delaunay, Max Ernst, Man Ray, André Masson, Roberto Matta, Henry Moore, Arpad Szenes, Dorothea Tanning, Vladimir Vélickovic och Maria Vieira da Silva. Tryckt hos, Ateliers Georges Visat, Ateliers Lacourière et Fréaulat samt Ateliers Crommelynck, utgiven av Georges Visat, Paris, 1976. Samtliga signerade med blyerts och numrerade 60/100. 39,5 x 30 cm.

Tilläggslista

Please note that the portfolio is complete.