Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1195093

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av brons. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill med rödkrita "No L Nordin". Översta lådan signerad med pappersetikett "NORDIN". Tre lådor. Längd 100, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Skivan med gamla kantnagg. Mässingslister saknas ställvis. Nyckel finns.

Proveniens

Sara Fredrika Lönnrot (f. Hjorth), Lindö gård Vallentuna.