1183486

BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Fanerad med jakaranda och lönn, beslag av förgylld brons. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "L Bergman" (troligen avses möbelhandlare Bergman, verksam i Stockholm under 1760-talet). Tre lådor. Längd 115, bredd 57, höjd 79,5 cm. Nyckel finns.

Ett lås löst, fanerlagningar, fanerbortfall, lambrekängbeslag saknas.

Torsten Sylvén, Mästarnas möbler, sid. 61.