1195093

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Fanerad med jakaranda. Beslag av brons. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill med rödkrita "No L Nordin". Översta lådan signerad med pappersetikett "NORDIN". Tre lådor. Längd 100, bredd 56, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Skivan med gamla kantnagg. Mässingslister saknas ställvis.

Proveniens

Sara Fredrika Lönnrot (f. Hjorth), Lindö gård Vallentuna.