11
1195137

BYRÅ, empire, 1800-talets början.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris

Fanerad med mahogny. Snidade bemålade egyptiserande hermer och tassfötter. Beslag av mässing. Skiva av marmor. Tre lådor. Längd 123,5, bredd 60, höjd 86 cm.

Maskstungen, skador, delar av beslag saknas, två lås senare. Nyckel saknas.

Auktionens byrå visar empirens intresse för det egyptiska och desa egyptiserande figurer med faraodukar på huvudet och tassfötter nedtill känns igen från Charles Perciers förlaga till en byrå (se bild). Den franska empirens formgivares, Charles Percier och Pierre-Francois-Léonard Fontaine, tryckta mönsterböcker fick stor spridning i Europa och kom att sprida empirestilen internationellt.