12
1181182

SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Fanerad med alrot. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med sex lådor och ett skåpfack. Nedtill fyra lådor bakom klaff. Därunder sex lådor och skåpfack med hyllplan. Längd 121, bredd 63, höjd 86, höjd inkl. uppsats 105 cm. Nyckel finns.

Senare kulfötter. Klaffens lås senare.