Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
125
1182966

BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld och mörkpatinerad brons, vit och svart marmor. Vitemaljerad urtavla märkt "P. Brisson Paris" (troligen Louis-Pierre B. mästare 1775). Krönande örn flankerad av sfinxer. Urhus flankerat av hermer. Längd 46,5, bredd 13, höjd 65 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Dekordelar saknas ställvis, marmornagg. Senare pendelupphängning. Nyckel finns.