126
1196615

BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.

Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
3 920 - 4 360 EUR
4 110 - 4 560 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla märkt "Le Roy hr de Madame A PARIS" (Bazile-Charles fils, urmakare till bland annat Napoléon I och hans mor Maria Letizia "Laetitia" Ramolino (1750-1836). Hon uppbar titeln "Madame Mère (de sa Majesté l'empereur)". Madame Recamier liggande i soffa och med symboler för lärdom och vetenskap. Pendylens utformning är troligen efter Jacques-Louis Davids målning från år 1800 föreställande henne. Hon höll under 1800-talets första trettio år en av Frankrikes mest berömda litterära salonger. Längd 37, bredd 16, höjd 52 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Krönande lagerkvist med lagning. Dekordelar saknas.

Bordspendylen torde vara inspirerad av Jacques-Louis Davids målning från år 1800 föreställande Madame Récamier. Soffans modell med utsvängda gavlar fick namnet Recamier efter denna målning. Julie Récamier(1777-1849) var en fransk intellektuell och salongsvärdinna. Hon höll under 1800-talets första trettio år en av Frankrikes mest berömda litterära salonger. Hon beskrivs som vacker, kultiverad och talangfull. Bland hennes bekanta fanns Karl Johan Bernadotte, Jean Victor Marie Moreau och Germaine de Staël.