127
1170116

BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Förgylld brons. Vit emaljerad urtavla märkt "Beurling Stockholm". Gosse och mor. Beslag av pilkoger och pilbåge. Längd 26,5, bredd 18,5, höjd 39 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Slitage. Den mindre figuren samt sockelns fötter något lösa i monteringarna. Pendel saknas.

Änkan drev verkstaden till omkring 1830.