128
1193488

BORDSPENDYL, av Ledure och Remond, verksamma i Paris 1812-20, empire.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris

Förgylld och patinerad brons. Urtavla märkt "LEDURE BRONZIER REMOND Hr". Stående Cleo med ryktbarhetens trumpet och historieskrivningens bok. Cleo är ett grekiskt kvinnonamn som är bildat av ordet kleos som betyder ära, rykte. Urhus med vapentrofé. Längd 36, bredd 12, höjd 54,5 cm. Pendel medföljer.

Urtavla med slitage. Strängar på harpa saknas ställvis.