129
1193728

BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Förgylld brons. Man och kvinna i sjönöd. Vitemaljerad urtavla märkt "Raigue A BATAVIA". Längd 47, bredd 18, höjd 66 cm. Nyckel finns.

En visare saknas, den andra skadad. Pendel saknas.