132
1172863

BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Förgylld brons, fanerad med marmor. Bevingad Kronos som symbol för tiden. Längd 53, bredd 17, höjd 71 c

Pendel saknas, ställvis sliten förgyllning, marmor med skador. Urtavlans glas och ram saknas.