Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
136
1192722

URNA, troligen stockholmsarbete, omkring år 1700, barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Bemålat bly. Troligen Meyerska styckgjuteriet. Dekor med antikiserande relief. Uppsvängda hänklar med akantusblad. Höjd 58 cm.

Proveniens

Steninge slott, Husby-Ärlinghundra socken Uppsala län, Uppland.

Auktionens urna kommer från Steninge slott där den torde prytt fasaden. Steninge är ritat av Nicodemus Tessin d.y uppfört under slutet av 1600-talet. Det mest kända gjuteriet i Stockholm vid denna tid som levererade gjutna produkter till tidens stora påkostade byggen var det Meyerska.