160
1162971

STAMBOK, för Lars Peter Wåhlin (1772-1834), förd från 1797, bidrag av Schiller, Herder, Fichte, Anna Maria Lenngren mfl.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Bilder av enskilda sidor kan fås på förfrågan. Med egenhändiga bidrag av många av tidens berömdheter, både svenska, tyska och danska. 373 numrerade blad inklusive många tomma. De olika autograferna, oftast med citat eller sentenser, är som regel skrivna på bladens framsida. Boken är förd 1797-1841 med stor dominans för året 1797 och endast ett mindre antal bidrag från 1800-talet. De två första sidorna innehåller en samtida handskriven innehållsförteckning.Med ett fåtal bilder, däribland en vacker oval akvarell av Pehr Ulmgren. 11,2 x 18,8 cm(tvärformat). Helt skinnband med rikt guldornerad slät rygg, initialerna ”L P W”inom rocaillebård på frampärmen. Frampärmen helt loss. I senare skyddskassett.Denna enastående stambok bär framförallt vittnesmål om Wåhlins utrikes resa 1797, då han besökte åtskilliga tyska akademier och Danmarks båda lärosäten.Den innehåller en anmärkningsvärd samling av berömda autografer. Albumet innehåller handskrivna bidrag av bl. a. Schiller, Herder, Fichte, Wieland, Abbé Vogler, Klopstock, Kästner, Friedrich Gottlieb Canzleroch Rahbek. Bland de svenska bidragen finns autografer och små manuskript av bl.a. Anna Maria Lenngren, Matthias Norberg, Nils von Rosenstein, Carl Gustaf Leopold, Olof Bergklint, Thomas Thorild, P. A. Wallmark, Sven Nilsson, Pehr Ulmgren (akvarell), Gjörwell och Samuel Älf (se förteckning nedan).Anna Maria Lenngrens bidrag är ett utdrag ur A. G. Silfverstolpes dikt "Förgängligheten"och finns avbildat i Ord och Bild, 26 (1917), sid. 142 (http://runeberg.org/ordochbild/1917/0166.html). Schillers bidrag lyder: ”Der Kopf kann viel vom Herzen lernen, Doch lernt das Herz vom Kopfenichts. / Zum Andenken / Jena 29. August. 1797 von Fr. Schiller”.Lars Peter Wåhlin (född 1772 i Glimåkra socken, Kristianstads län, död den 9 september 1834)var en lärd prästman med ovanligt mångsidig vetenskaplig och humanistisk bildning.Han blev student som tioåring 1782 och utnämndes efter studier i Lund och Uppsala till docent i lärdomshistoria vid Lunds universitet 1793. Han skrev åtskilliga akademiska avhandlingar och höll välbesökta föreläsningar, men verkade från 1805 som präst. Långt senare var han inblandad i en hetsig befordringsstrid i samband med att han 1829 sökte en ledig professur i Lund efter sin halvfarbror Christian Wåhlin, som samma år”slutat sin de senaste åren helt vegetativa tillvaro”. Lars Peter Wåhlin lär ha brustit kraftigt i blygsamhet när det gällde att framhäva sin överlägsenhet över de medsökande, och fick inte tjänsten.Boken "Söta Louise och ollonfläsk"(2001) av Inger Rudberg bygger på Lars Peter Wåhlins brev till sin hustru och sina barn, och utgör ett rikt vittnesbörd om deras tid och förhållanden.Stamböcker är de minnesalbum från 1500-1800-talen där man lät vänner, släktingar eller berömdheter skriva en sentens eller dikt, teckna en bild eller måla en akvarell, som regel med en avslutande namnteckning och datering. De äldsta stamböckerna fördes av tyska adelsmän på 1500-talet och fylldes ofta med andra ädlingars vapenbilder. Sedan vanan spridits till universiteten var det i stället studenter och vetenskapsmän som medförde en stambok på sina resor för att samla några lärda rader av kolleger och berömdheter man träffat.Slutligen blev stamboken eller minnesalbumet under 1800-talet en angelägenhet för borgarklassen, med sidor fyllda av sentimentala vänskapsbetygelser. Flera hundra stamböcker har bevarats i svenska bibliotek; den största samlingen
finns i Uppsala universitetsbibliotek där man också anordnade den första svenska utställningen 1981.Stamböckerna utgör visserligen en intressant litterär genre och är ofta dekorativa, men kan även få ett särskilt värde närde, som här, innehåller autografer och små originalmanuskript av berömda författare, musiker eller vetenskapsmän. För en fin skildring av stambokens och minnesalbumets historia sedan 1500-talet se Eva Dillman, ”Minnesalbumets historia” i Signums svenska kulturhistoria. Karl Johantiden (2008), sid. 311-31. Följande autografer finns i stamboken, siffran inom parentes anger sidnummer: Matth. Norberg(25) - P. Kölmark(27) - Nils von Rosenstein(29) -S. Rosenhane(31) -(Pehr?) Tham och S.G. Hermelin(33) -Carl A. Wachtmeister och Nils Bark(35) -Carl Gustaf Leopold(37) - Ab. G. Vogler(38) - Johan David Valerius(39) - Anna Maria Lenngren(41) -Olof Bergklint(43) -Carl Aspelin(45) -H.P. Hallbeck(57) -Lars Grönbom (65) - C.M. Wieland (73) -Anna Louise och Julie Wåhlin(80,81) -N.H. Sjöborg(91) -Klopstock(97)-Samuel Gyarmati(105) -Johan Ernst Pavon(107)-Johan Georg Winchler(109)- Johannes Gottlieb Fichte(111) -Olivarius(113) -Georg Henr. Feder(117) -Christoph Girtanner(119) -Abraham Gotthelf Kästner (127) -Rahbech (130) -(Johann Christian?) Fabricius (131) -Heijman (133) -Th. Liljewalch (135) - F. P. Schensson (137) -And. Jac. Ingerman (145) -Lars Cronholm (147) -Fredrique Engström (151)- P.A.Wallmark (155) -G. E. Kiesewetter (157) -Carl Bonde (165) -Aug. Cornelius Stockmann (169) -Lars A. Palm och Agneta S. Palm (172) - A. H. Florman (177) - Thorild (178) - Pär Ulmgren (180,181) -E. G. Nolleroth(183) -N. Lorich(187) - Gustaf Baijer (189) -Nic. E. Balle (191) - Brigitte El. Müllern (194) -Carl Chr. Gjörwell (195) - J.N.Lindahl (196) -J. G. Eichhorn (197) -Friedr. Gottlieb Canzler (199) -Pehr Malmström (202) - Conrad Quenzel (203) -O. C. Wåhlin (205) - August Ludwig Schlözer (207) -Carl Ludw. Willdenow (209) -Schultzab Ascherade (211) -Georg Horn (213) -B. Lion (214) -Henr. Eberh. Gottlob Paulus (215) -Martinus Fridericus Arendt (219) - Joh. Gottfr. Herder (221) - Fr. Schiller (225) -L. L. F. Schmid (227) - Swen Nilsson (234) -Nils Gyllenstierna (235) - Johannes Beckmann (237) -Chr. G. Heijne (239) - Julie Wahlborg Pihl (247) -Math. Stoltz(253) -Nic. Meincke(255) -C.M. Arndt(257) -P. Löfstedt(262,263) -Anne Beate Krook(273) -Julie Beate Åberg(277) - C.F.K.Christiani (283) -J.(?)P.Trefurt(285) -CarlFr.Cronholm(287) -J.D. Sabelström(289) -Samuel Älf(297) -CarlL.Kämpe(302) -And. Kullberg(303) -Nils Henrik Wong(305) -N.C.Sunesson(307) -Ol. Willman(309) -J.F. Hirschfeldt(319) -C. Schwenke (324) -S.H. Casström - (335) -E.D. Björck(347) -Ludov. Frider. Euseb. Rumpel(357) -Wilhem Zetterstedt(359) -TorkillusBaden(362) -M.C.Bruun(363) -LaurentiusBeeken (364)-J.G.Halldin (365)-A.O.Lindfors(366) -M.Bruzelius(367) -P.Bagge(368) -L.P. Bagge(370) -P. Högmark(371) -Jac. Lund(373).