161
1179180

Philipp Plapert, dryckeskanna, silver, Nürnberg (verksam 1637-1665). Barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Förgylld. Livet drivet i sex plana fasetter upptill och nedtill omgivna av drivna och ciselerade bucklor med bladdekor. Fasetterna med graverade blommor. Gjuten hänkel med tudelat tumgrepp. Stämplar även på locket. Höjd 14 cm, vikt 300 gram.

Löst lock.