162
1164779

Hans Leonhard Huber, dryckeskanna, silver, Augsburg (1637-1671). Barock.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Delvis förgylld. Cylindrisk på helslagen fot, fällbart lock med tudelat tumgrepp och gjutet handtag. Heltäckande dekor av barockblommor samt putti. Stämplar även på locket. Höjd 14 cm, vikt 464 gram.