163
1166582

Johann Gottfried Holl, druvpokal, silver, Danzig (verksam 1678-1700). Barock.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Förgylld. Cuppan driven i bucklor, blausterformat skaft. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 24 cm, vikt 263 gram.