Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
192
1164782

Bägare, silver, sannolikt av Lars Petter Hackzell (verksam 1768-1771(1772)), Örebro 1769.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Delvis förgylld, konande, på delvis räfflad fot, dekor av vågband samt graverat band med rocailler och blommor. Initialer Höjd 17,5 cm, vikt 349 gram.

Tilläggslista

Bägaren är stämplad i Örebro, inte i Arboga.