216
1189710

Grigorij Plotow, bägare med lock, silver, Moskva (1755-1768).

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Delvis förgylld. Konande, på räfflad fot. Rikt driven och ciselerad dekor av rocailler. Icke tillhörande men samtida lock, stämplat Moskva 1757. Total höjd 24 cm, total vikt 427 gram.

Lagad bristning.