Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
227
1177980

Cigarettetui, icke identifierad mästarstämpel, silver, Moskva 1908-1917.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Invändigt förgyllt, med reliefdekor av björnar, motivet hämtat från berömd målning av Ivan Schischkin. Lås troligen med jade. Invändigt minnesgravyr och datering 1910. Längd 10 cm, vikt 190,5 cm.

Proveniens

Elisabeth von Felt.