228
1177981

Cigarrask/skrin, icke identifierad mästare, silver, Moskva 1908-1917.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Invändigt förgyllt, rektangulärt, med dekor imiterande en cigarrask med etiketter, sigill och inskriptioner. Fällbart lock, insidan med minnesgravyr från 1911. Längd 16 cm, vikt 458,5 gram.

Proveniens

Elisabeth von Felt