227
1177980

Cigarettetui, icke identifierad mästarstämpel, silver, Moskva 1908-1917.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Invändigt förgyllt, med reliefdekor av björnar, motivet hämtat från berömd målning av Ivan Schischkin. Lås troligen med jade. Invändigt minnesgravyr och datering 1910. Längd 10 cm, vikt 190,5 cm.

Proveniens

Elisabeth von Felt.