Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
228
1177981

Cigarrask/skrin, icke identifierad mästare, silver, Moskva 1908-1917.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Invändigt förgyllt, rektangulärt, med dekor imiterande en cigarrask med etiketter, sigill och inskriptioner. Fällbart lock, insidan med minnesgravyr från 1911. Längd 16 cm, vikt 458,5 gram.

Proveniens

Elisabeth von Felt