235
1178812

Otto Henrik Sjöberg, bröllops-kåsor, ett par, silver, Falun 1748.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Invändigt förgyllda. Ovala, på indragen fot, dekor av drivna godroner samt punsade pärlor, dubbel kerubknopp samt tumgrep med förenade händer. Längd 14 cm, total vikt 128 gram.

Proveniens

Privat samling.