Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
239
1178872

Johan Westerberg, kåsor, ett par snarlika, silver, Piteå (verksam -1807-1829).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 170 - 1 460 EUR
1 360 - 1 700 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Delvis förgyllda. Runt livet räfflat band med ringhängen, tumgrepp med lejonmaskaron samt Napoleons profil. Undertill initialer NNS för Nils Nilsson Skum. Längd 12,5 cm, total vikt 94 gram.

Proveniens

Nils Nilsson Skum.
Privat samling.

Jmf. Hallwylska Silversamlingen, Anders Zorns Silversamling samt Einar Wallquist "Lappdoktorn" som byggde upp "Silvermuseet" i Arjeplog - se hans bok "Giehta Daidu", sid 17.