240
1178722

Daniel Ekman, tumlare, silver, Eksjö (verksam 1696-1715(1723-)). Karolinsk.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Delvis förgylld, rund, med dekor av vågband. Diameter 6,5 cm, höjd 3,5 cm, vikt 38 gram.

Proveniens

Privat samling.

Ekmans näst äldsta stämpel 2768 och Eksjös äldsta stämpel 2753.