258
1177226

Erik Lekberg, bägare, silver, Nora 1759.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
350 - 525 EUR
369 - 553 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Delvis förgylld, kokande, på räfflad fot, dekor av vågband. Minnes gravyr. Höjd 9,5 cm, vikt 106 gram.

Proveniens

Privat samling.

Bägaren har stått på Harpsunds Herrgård / Harpsunds Slott. Minnesgravyren "J H Hildebrand" är en gåvo-/ägargravyr. Harpsund ägdes av industrimannen Carl August Wicander - 1953 blev Harpsund med merparten av inventarier gåva till Svenska staten.