26
1199191

BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Tre uppfällbara lock, varav det i mitten med spegel. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingshylsor. Undertill oidentifierat rött lacksigill med vapensköld. Längd 78,5, bredd 42,5, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.