Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
26
1199191

BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Mahogny och mahognyfaner. Tre uppfällbara lock, varav det i mitten med spegel. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingshylsor. Undertill oidentifierat rött lacksigill med vapensköld. Längd 78,5, bredd 42,5, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.

Nyckel finns.