Prenumerera på vårt nyhetsbrev

26
1199191
BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Bord sk poudreuse, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Tre uppfällbara lock, varav det i mitten med spegel. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingshylsor. Undertill oidentifierat rött lacksigill med vapensköld. Längd 78,5, bredd 42,5, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris:

15 000 - 18 000 SEK

1 391 - 1 670 EUR

Klubbat pris:
15 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37