BORD sk POUDREUSE, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Mahogny och mahognyfaner. Tre uppfällbara lock, varav det i mitten med spegel. Fyrsidiga nedåt avsmalnande ben med mässingshylsor. Undertill oidentifierat rött lacksigill med vapensköld. Längd 78,5, bredd 42,5, höjd 75,5 cm. Nyckel finns.
×
Logga in
Kunde inte logga in