Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
264
1176950

Johan Henrik Frodell, gräddkanna, silver, Stockholm 1797. Gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris

Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med nollgaller och kulfötter. På livet graverad bladranka. Uppsvängt, räfflat handtag. Undertill svisselerade initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 268 gram

Proveniens

Privat samling.