263
1176946

Anders Dunderberg, gräddkanna, silver, Gävle 1795. Gustaviansk.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Invändigt förgylld. Kaskformad, på rektangulär bas med kulfötter, livet med pålödd antikiserande medaljong. Uppsvängt handtag med pärlstav. Initialer. Höjd 19 cm, vikt 220 gram.

Proveniens

Privat samling.